„Objectified” to druga część trylogii tego reżysera poświęconej projektowaniu otaczającej nas materialnej rzeczywistości. Jeśli do tej pory nie zastanawiałeś się nad prostotą, funkcjonalnością i estetyką przedmiotów, które towarzyszą ci w codziennym życiu – koniecznie zobacz ten film.

objectified_DVD400

Reżyser opowiada o materii przez rozmowy z najbardziej wpływowymi designerami naszych czasów. Możemy na przykład zobaczyć proces projektowania szczoteczki do zębów, albo wygodniejszych uchwytów nożyc do cięcia żywopłotu. Projektanci każdego dnia krytycznie przyglądają się przedmiotom użytkowym, bo wynaleźć je na nowo, ulepszyć i uczynić bardziej przyjaznymi.

To, co się rzuca w oczy, to uczłowieczenie projektów. Jeden z projektantów mówi o „twarzy” samochodu. Każdy model ma swoją niepowtarzalną twarz, z jedną konkretną miną, której nie może już zmienić. Niektóre samochody uśmiechają się do nas, a niektóre odpychają wyniosłością czy posępnością.

„Objectified” to opowieść nie tylko o przedmiotach, ale przede wszystkim o nas samych, bo to, co nas otacza, opowiada naszą historię. Designerzy codziennie podejmują setki decyzji dotyczących tworzywa, kształtu, koloru, a my – świadomie bądź nie – dokonujemy wyboru, na czym usiądziemy, przy czym i z czego zjemy nasz posiłek. Warto!