Wiecie czego słucha się w Malezji? Pejaże dźwiękowe Malezji odkryte przez Kasię Kuśnierz podczas jej pobytu w Malezji to ukulele, folk i muzułmańskie reagee. Takich oto muzyków odkryła nasza Buzzująca korespondentka muzyczna.

Zee Avi

Zee Avi

Pochodząca z południowej wyspy Borneo, Zee Avi zdobyła popularność dzięki serwisowi YouTube. Jej pierwsza piosenka „Poppy” została ponoć wrzucona do sieci dla przyjaciela, który nie mógł pojawić się na jej koncercie, a następnie namówił ją, aby nie poprzestawała na jednej piosence. Dzięki szybko rosnącej ilości fanów, wkrótce została zasypana ofertami kontraktów od wytwórni płytowych.

Jej muzyka charakteryzuje się delikatnymi dźwiękami gitary i ukelele. Jej aksamitny głos bywa porównywany do głosu jej idolki, jazzowej legendy, Elli Fitzgerald.


Yuna

Yuna Zarai

Na przeciwnym krańcu Malezji, w mieście graniczącym z Tajlandią, dorastała Yuna. Zaczęła pisać własne piosenki w wieku 14 lat i występowała w różnych częściach kraju, próbując również sił w telewizyjnym talent show. W 2011 roku została odkryta przez amerykańską wytwórnię. Jej przełomem był singiel „Live Your Life” wyprodukowany przez znanego producenta Pharrell’a Williams’a.

Oprócz atmosferycznej muzyki mieszającej wpływy rockowe, elektroniczne i folkowe, Yuna zasłyneła również jako ikona mody. Tradycyjną chustę zamieniła na jamajski head wrap, a jej ubrania mieszają wpływy grunge’u, minimalizmu i high fashion. Jej styl jest inspiracją dla wielu modnych muzułmanek, ale może być też punktem wyjścia do refleksji nad zdominowaną nagością  zachodnią prezentację kobiecości w popkulturze.

Salam

Muzułmańskie reggae? Nie, to nie jest oksymoron! Przywitanie „salam alejkum” oznacza ostatecznie „pokój niech bedzie z Wami”. Od tego właśnie pozdrowienia wywodzi się nazwa zespołu, który napotkalam włócząc się po ulicach Kuala Lumpur.

Nie odnieśli międzynarodowego sukcesu na skalę Zee Avi czy Yuny, ale często można zobaczyć ich na koncertach w Europie. Zauroczyło mnie ich bezpretensjonalne pacyfistyczne przesłanie i typowe, pozytywne rytmy reggae – w wydaniu malezyjskim.